Home News 2018 Locus Awards Winners in and It’s Literally My Bookshelf!

2018 Locus Awards Winners in and It’s Literally My Bookshelf!

written by Ro June 28, 2018
Locus Awards: And the Winners Are...

I not only review films, I review books. If we’re being all open and honest, I first got into films to cover movie adaptations of books. So, it’s not really a surprise when I read a literary awards list and find more than a few titles are a match for books in my home. But this 2018 Locus Awards Winner list is literally a column of my living room bookshelves.

The Locus Awards are selected from a survey of readers in an online poll. If you’re not currently a Locus Online reader and you love genre fiction – especially science fiction – then now’s the time to get lost in some sci-fi news.

The Locus Awards weekend was in Seattle this year. The 2018 award winners were announced during this year’s event.

Locus Awards

Many of these titles are on my “to review” list so expect to see these names again on DHTG. I’m here to help curate your summer reading needs and book push you into the fall. I know, I’m a giver…

But for Now Here are the Nominees and Winners for main categories in the Locus Awards:

SCIENCE FICTION NOVEL

WINNER: The Collapsing Empire, John Scalzi (Tor US; Tor UK)

Persepolis Rising, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
Walkaway, Cory Doctorow (Tor; Head of Zeus)
The Stars Are Legion, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
Provenance, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
Raven Stratagem, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
Luna: Wolf Moon, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
Seven Surrenders, Ada Palmer (Tor; Head of Zeus)
New York 2140, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
Borne, Jeff VanderMeer (MCD; HarperCollins Canada; Fourth Estate)

FANTASY NOVEL

WINNER: The Stone Sky, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)

The Stone in the Skull, Elizabeth Bear (Tor)
City of Miracles, Robert Jackson Bennett (Broadway; Jo Fletcher)
Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr, John Crowley (Saga)
The House of Binding Thorns, Aliette de Bodard (Ace; Gollancz)
The Ruin of Angels, Max Gladstone (Tor.com Publishing)
Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; riverrun)
Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
The Delirium Brief, Charles Stross (Tor.com Publishing; Orbit UK)
Horizon, Fran Wilde (Tor)

HORROR NOVEL

WINNER: The Changeling, Victor LaValle (Spiegel & Grau)

Ill Will, Dan Chaon (Ballantine)
Universal Harvester, John Darnielle (Farrar, Straus & Giroux; Scribe UK)
After the End of the World, Jonathan L. Howard (Dunne)
Food of the Gods, Cassandra Khaw (Abaddon US; Abaddon UK)
The Night Ocean, Paul La Farge (Penguin Press)
Red Snow, Ian R. MacLeod (PS)
Behind Her Eyes, Sarah Pinborough (Flatiron; HarperCollins UK)
Mormama, Kit Reed (Tor)
Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris US; Solaris UK)

YOUNG ADULT BOOK

WINNER: Akata Warrior, Nnedi Okorafor (Viking)

Tool of War, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
In Other Lands, Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
The Dragon with a Chocolate Heart, Stephanie Burgis (Bloomsbury; Bloomsbury USA)
Chalk, Paul Cornell (Tor.com Publishing)
Buried Heart, Kate Elliott (Little, Brown)
A Skinful of Shadows, Frances Hardinge (Macmillan; Amulet)
Frogkisser!, Garth Nix (Scholastic; Allen & Unwin; Piccadilly)
Shadowhouse Fall, Daniel José Older (Levine)
The Book of Dust: La Belle Sauvage, Philip Pullman (Knopf; Fickling UK)

FIRST NOVEL

WINNER: The Strange Case of the Alchemist’s Daughter, Theodora Goss (Saga)

The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Del Rey)
The City of Brass, S.A. Chakraborty (Harper Voyager US)
Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
Winter Tide, Ruthanna Emrys (Tor.com Publishing)
The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
Autonomous, Annalee Newitz (Tor; Orbit UK 2018)
Lincoln in the Bardo, George Saunders (Random House; Bloomsbury)
An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)

NOVELLA

WINNER: All Systems Red, Martha Wells (Tor.com Publishing)

In Calabria, Peter S. Beagle (Tachyon)
River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com Publishing)
Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com Publishing)
Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
Binti: Home, Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
“And Then There Were (N-One)“, Sarah Pinsker (Uncanny 3-4/17)
The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com Publishing)
The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor.com Publishing)

NOVELETTE

WINNER: “The Hermit of Houston”, Samuel R. Delany (F&SF 9-10/17)

“Children of Thorns, Children of Water“, Aliette de Bodard (Uncanny 7-8/17)
“Come See the Living Dryad“, Theodora Goss (Tor.com 3/9/17)
“The Worshipful Society of Glovers“, Mary Robinette Kowal (Uncanny 7-8/17)
“Extracurricular Activities“, Yoon Ha Lee (Tor.com 2/15/17)
“The Hidden Girl”, Ken Liu (The Book of Swords)
“The Mathematical Inevitability of Corvids”, Seanan McGuire (Black Feathers)
“Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov’s 9-10/17)
“The Lamentation of Their Women“, Kai Ashante Wilson (Tor.com 8/24/17)
“Waiting on a Bright Moon“, JY Yang (Tor.com 7/12/17)

SHORT STORY

WINNER: “The Martian Obelisk“, Linda Nagata (Tor.com 7/19/17)

“Don’t Press Charges and I Won’t Sue“, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
“Zen and the Art of Starship Maintenance”, Tobias S. Buckell (Cosmic Powers)
“Persephone of the Crows”, Karen Joy Fowler (Asimov’s 5-6/17)
“Fire.”, Elizabeth Hand (Fire.)
“Dear Sarah”, Nancy Kress (Infinity Wars)
“Fandom for Robots“, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny 9-10/17)
“Welcome to Your Authentic Indian ExperienceTM“, Rebecca Roanhorse (Apex 8/17)
“Starlight Express”, Michael Swanwick (F&SF 9-10/17)
“Carnival Nine“, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 5/11/17)

ANTHOLOGY

WINNER: The Book of Swords, Gardner Dozois, ed. (Bantam; HarperCollins UK)

Cosmic Powers, John Joseph Adams, ed. (Saga)
Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
The Year’s Best Science Fiction: Thirty-Fourth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin)
Bookburners, Max Gladstone, ed. (Saga)
The Djinn Falls in Love and Other Stories, Mahvesh Murad & Jared Shurin, eds. (Solaris US; Solaris UK)
The Best of Subterranean, William Schafer, ed. (Subterranean)
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year, Volume Eleven, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Transcendent 2: The Year’s Best Transgender Speculative Fiction, Bogi Takács, ed. (Lethe)

COLLECTION

WINNER: Ursula K. Le Guin: The Hainish Novels and Stories, Ursula K. Le Guin (Library of America)

Six Months, Three Days, Five Others, Charlie Jane Anders (Tor.com Publishing)
The Overneath, Peter S. Beagle (Tachyon)
Norse Mythology, Neil Gaiman (Norton; Bloomsbury)
Strange Weather, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
Wicked Wonders, Ellen Klages (Tachyon)
Cat Pictures Please and Other Stories, Naomi Kritzer (Fairwood)
Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Graywolf)
Tender, Sofia Samatar (Small Beer)
The Refrigerator Monologues, Catherynne M. Valente (Saga)

MAGAZINE

WINNER: Tor.com

Analog
Asimov’s
Beneath Ceaseless Skies
Clarkesworld
F&SF
File 770
Lightspeed
Strange Horizons
Uncanny

NON-FICTION

WINNER: Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal, eds. (Twelfth Planet)

Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)
In Search of Silence: The Journals of Samuel R. Delany, Volume 1, 1957-1969, Samuel R. Delany (Wesleyan University Press)
The Invention of Angela Carter, Edmund Gordon (Oxford University Press US; Chatto & Windus 2016)
Star-Begotten: A Life Lived in Science Fiction, James Gunn (McFarland)
Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
Not So Good a Gay Man, Frank M. Robinson (Tor)
Don’t Live for Your Obituary, John Scalzi (Subterranean)
A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
J.G. Ballard, D. Harlan Wilson (University of Illinois Press)

ART BOOK

WINNER: The Art of the Pulps: An Illustrated History, Douglas Ellis, Ed Hulse & Robert Weinberg, eds. (IDW)

Spectrum 24: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
Paul Kidby, Terry Pratchett’s Discworld Imaginarium (Gollancz)
Jeffrey Alan Love, Norse Myths: Tales of Odin, Thor, and Loki, Kevin Crossley-Holland (Candlewick Studio)
Gregory Manchess, Above the Timberline (Saga)
Syd Mead, The Movie Art of Syd Mead: Visual Futurist, Craig Hodgetts (Titan)
Jean-Baptiste Monge, Celtic Faeries: The Secret Kingdom (Goblin’s WAY)
Wendy Pini, Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, Richard Pini (Flesk)
Omar Rayyan, Goblin Market, Christina Rossetti (Donald M. Grant)
James Wyatt, The Art of Magic: The Gathering: Kaladesh (Viz)

 

Congratulations to winners of Locus Awards

 

Did you have a book you were rooting for in the Locus Awards? Any titles sitting in your TBR pile? Hit DHTG up in the comments and let’s talk books!


Source :

Locus Online

Want more geek?